Bağlarbaşı Mah. Atatürk Cad. Sakarya Sk. No: 35 Kat: 1 Maltepe/İSTANBUL

Disleksi Nedir , Belirtileri Nelerdir , Nasıl Tedavi Edilir ?

Disleksi Nedir , Belirtileri Nelerdir , Nasıl Tedavi Edilir ?

Okuma bozukluğu şeklinde ortaya çıkan disleksi, öğrenmeyi dikkati ve anlamayı etkilemektedir. Bu yazıda öğrenme bozukluğu olarak adlandırılan disleksi nedir ? disleksi hastalığı nedir ? disleksi nasıl anlaşılır ? disleksi nasıl tedavi edilir ? sorularına yanıt arayacağız.

Disleksi Nedir ?

Disleksi ; Kişinin anlama ve öğrenme düzeyi yüksek olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem oluşturan özel öğrenme bozukluğudur. Disleksi Nedir ? Disleksili çocuklar okuma ve yazmada yaşadığı güçlüklerden dolayı öğrenmede geride kalmaya başlayabilir. Derslerinde başarısız olmaları öz güvenlerini kaybedebilirler.

Disleksi eğitmenliği yapmak isteyenler için hazırlanmış disleksi eğitmenliği sertifika programı hakkında bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak eğitimin içeriğine bakabilirsiniz.

Disleksi Hastalığı Nedir ? Belirtileri Nedir ?

Disleksi hastalığı doğru ve akıcı şekilde okuma ilgili bir öğrenme bozukluğudur. Disleksi , okuma bozukluğu, yazma bozukluğu, anlama bozukluğu, öğrenme bozukluğu, aşırı dikkatsizlik, becerilerde çelişkiler olarak belirti verebilir. Okudukları ile ilgili soruları yanıtlamakta zorluk çekebilirler. Disleksi Nedir ? Bu belirtileri kısaca ifade etmek istersek ,

Okuma Bozukluğu ; Okuma güçlüğü olarak da tanımlanan disleksi okuma bozukluğu ; harfleri karıştırma, heceleri karıştırma şeklinde olabileceği gibi kelimeleri atlama ve tersten okuma olarak ta ortaya çıkabilir.

Yazma bozukluğu ( Disgrafi ) : Yazı yazarken birbirine benzeyen rakamları, harfleri, sembolleri karıştırıp hatalı yazmalarıdır. Noktalı harflerle noktasız harfleri karıştırabilmektedirler. Disleksi Nedir ?

Öğrenme bozukluğu ; Öğrenme güçlüğü olarak tanımlanır. Basit öğrenme komutlarını takip etmede  zorlanarak öğrenme güçlüğü yaşarlar. Sağını ve solunu karıştırabilmektedirler.

Anlama bozukluğu : Uzun süreli dikkat göstermekte güçlük çekerler. Dikkat bozukluğu anlama bozukluğu problemini de beraberinde getirir.

Çelişki ; Disleksili çocuklar sosyal alanlarda ve bir çok alanlarda başarılı işler yapabilirler. Okuma bozukluğu yaşadıklarından okuma ve öğrenme güçlüğü yaşarlar bu da bir çelişki gibi gözükse de çelişki değildir. Aslında okuma bozukluğu zeka ile alakalı değildir.

Disleksi Nedir ? Nasıl Destek Olunur ?

Dislektit çocuklar derslerinde başarısız olmaları, okumayı öğrenme de güçlük yaşamaları öz güvenlerini kaybederek psikolojik problemler yaşamalarına neden olabilir. Disleksi konusunda yeterince bilinçli olunmadığında disleksi olan çocuklar suçlamalara maruz kalabilirler. Bu yüzden disleksi olan çocukla muhatap olanlar disleksi Nedir ? disleksi ne demektir ? okuma güçlüğü nasıl giderilir ? dislektik çocuğa nasıl destek olunur ? gibi konularda bilgi sahibi olmalıdır.

  1. Sabırlı olunmalıdır ; Okuma güçlüğü çeken çocuklara karşı sabırlı olup ilgi azaltılmamalıdır. Sesli okuma yaptırarak hatayı tespit edip düzeltilmesi sağlanabilir.
  2. Motive edilmelidir ; Başarıları tebrik edilerek öğrenme güçlüğünden kaynaklanabilecek öz güven eksikliğinin önüne geçilmelidir. Motive edici gurur duyucu söz ve davranışlar başarmaları için onları kamçılar.
  3. Oyunlarla desteklenmelidir ; Oyuna düşkünlüklerinden istifade edilerek doğru seçilmiş oyun ve materyallerle kendilerini geliştirmelerini sağlayabilirsiniz.
  4. Kıyaslama yapılmamalıdır ; Öğrenme güçlüğü yaşamalarından dolayı oluşan hassasiyetlerinden dolayı kıyaslamalardan daha çok etkilenirler.
  5. Disleksili çocukların yaşadığı çevrede bulunanlara disleksi konusunda bilgilendirme yapılarak oluşacak hataların önüne geçilebilir.
  6. Özel yeteneklerini geliştirmesine destek verin ; disleksili çocukların başarılı olduğu bir çok alanlar vardır. Bunları tespit ederek desteklemeniz başarı ve öz güvenlerini artırır.
  7. Dikkatlerini dağıtıcı materyalleri kaldırın ; Öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerin dikkat süreleri çok kısa olduğundan dikkat dağıtıcı materyaller ortadan kaldırılıp çevreleri düzenli tutulmalıdır.
  8. Öğrenmeye çalıştıkları şeyleri oyunlaştırarak eğlenceli hale getirmeye çalışılmalıdır.
  9. Sevginizi her fırsatta onlara göstermelisiniz. Çünkü onların sizin sevgi ve desteğinize çok ihtiyaçları vardır.

Disleksi Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Öğrenme güçlüğü nasıl tedavi edilir ? okuma güçlüğü nasıl tedavi edilir ? Disleksi ile ilgili netleşen bir tedavi şekli yoktur. disleksi tedavisinde özel eğitim programları ile iyi sonuçlar alınmıştır. Disleksi Nedir ? Özel eğitim araçları (oyunlar, eğitim kurumları, çeşitli materyaller ve müfredatlar) hastalığı ortadan kaldırmasa bile öğrenmenin önündeki engellerin büyük ölçüde aşılmasını sağlamaktadır.

Disleksi Eğitmenliği Sertifikası Nereden Alınır ?

Gri danışmanlık – üniversiteler işbirliği ile hazırlanan disleksi eğitmenliği sertifika programına katılarak sertifikanızı alabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden katılabileceğiniz uzaktan eğitim ile yapılan, disleksi eğitmenliği sertifika programı ile sizde disleksi eğitmeni olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey buraya tıklamak ve disleksi eğitmenlik sertifika programına katılmak.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
× Whatsapp İletişim