Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Arıcılık Eğitimi Sertifikası Programı

Ürün Fiyatı:
1390 TL 990 TL
İndirimli
Arıcılık Eğitimi Sertifikası Programı

Arıcılık eğitimi üniversite iş birliği uzaktan eğitim şeklinde yapılan programdır. Katılacağınız Arıcılık kursu sonunda e devlette sorgulanabilen devlet üniversitesi onaylı arıcılık sertifikası sahibi olabilirsiniz.

Arıcılık Eğitimi Sertifika Kursu Nedir?

Arı ve arıcılık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun olarak ilgi gören tarımsal uğraşlardan biridir. Bu noktada yaptığımız Arıcılık sertifika programı, kişilerin “Arıcılık hakkında hiç bilgileri olmadığı düşünülerek program hazırlanmıştır.

Online arıcılık kursu ile çevrenizden duyduğunuz belki de yanlış yaptığınız birçok şeyin doğrusunun nasıl yapıldığını öğreneceksiniz. Eğitimler ve sağladığımız dokümanlar önceden arıcılık yapmamış kişileri arıcılık yapabilecek düzeye getirmekte olduğu gibi halen arıcılık yapanlara da önemli bilgiler kazandırmaktadır. Arıcılık eğitimi ile arıcılığı daha bilinçli yapma yeteneği kazanacağınız gibi ekonomik kayıplarında oluşmasını engellemeyi öğreneceksiniz.

Uzaktan eğitim arıcılık kursunu tamamladıktan sonra hastalıklarla mücadelede bilgi birikimi elde edip kolonilerinizin ömrünü uzatıp verimini arttıracaksınız. Modern çağımızın yöntem ekipmanları hakkında bilgi donanımınız en üst seviyeye ulaşacaktır. Aynı zamanda online arıcılık sertifikası sahibi olacaksınız.

Arıcılık sertifika programı, koloni fertlerini, koloninin yaşam düzeni ve arıcılığı ilgilendiren diğer konularda bilgi sahibi olmanız için hazırlanmış eğitim programıdır. 

Son yıllarda verilen devlet teşvikleri, meslek edindirme kursları sayesinde arıcılığın popülerliği artmaktadır. Arıcılık tüm dünyada hem ticaret hem de hobi olarak yapılmaktadır.

Arıcılık Sertifika Kursuna Kimler Katılabilir?

Arıcılık kursu arıcılık yapmayı düşünen ya da faal arıcılık yapanların katılabileceği bir eğitimdir. Uzaktan eğitim arıcılık kursuna katılarak devlet üniversitesi onaylı arıcılık sertifikasını alabilirsiniz.

Arıcılık Eğitimi Sertifikası Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Arıcı, belirlenen zaman içerisinde, arılı kovan hazırlama, ana arı, oğul arı ve arı ürünleri üretme, arı kolonisinin bakım, beslenme, arı ürünleri hasadı, arıcılık araç, gereç ve ekipmanlarının bakım ve onarım işlemlerini tek başına yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Arıcılığa başlarken mesleki olarak hem teorik hem de temel bilgileri gerekir. Birçok kaynaktan gereken araştırmalar yapıp arıcılıkla ilgili kavramları öğrenmek gerekmektedir. Arı özel bir canlı türü olduğundan arıya ait bilgilere hakim olmanız gerekmektedir.

Arıcılık yapmak isteyenler pratik olarak 3 farklı yolu kullanmaktadırlar. Bunlardan biri, satın aldığınız boş bir kovana oğul koydurmak, arazinizde ya da evinizde veya ormanda bulduğumuz sahipsiz bir oğul yakalayarak ya da arılı bir kovanı satın alarak başlayabilirsiniz. Halk arasında bir inanışa göre, eğer bir koloni sizin evinize gelmişse onu sahiplenmenin ve ona iyi bakmanız şart demektir.

Eğer yeni başlayacak ve bu konuda yeterince deneyim sahibi değilseniz en iyi başlama yöntemi olarak arısı güçlü, kaliteli bir koloniyi tanıdığınız ve güvendiğiniz bir arıcıdan alarak başlamaktır.

Arının da bir canlı olduğunu düşünerek ve başarısızlık riskini göze alarak arıcılığa en fazla 3 kovanla başlanması tavsiye edilir. Tecrübe kazanıp gerekli teknikleri öğrenip kendinize göre en uygun arıcılık yöntemlerine karar verdikten sonra kovan sayınızı artırabilirsiniz.

Arıcılıkta, arı kovanının açılması ve çerçevelerin kontrol edilme yöntemleri çok önemlidir. Bir çerçeveye baktığınızda, hangi hücrenin yavru, hangisinin bal, hangisinin polen içerdiğini anlayabilmelisiniz.
Dişi arı, erkek arı ve ana arıyı ilk bakışta tanıyabilme becerisini kazanmak için fotoğraflardan alıştırma yapabilirsiniz.

Arıcılığın Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Arılar bahar aylarında hızla çoğalmaya ve oğul vermeye başlarlar. Bu aylarda kovanlarınızı satın alıp çevredeki arıcıları araştırmaya başlayabilirsiniz. Eğer bir arıcıdan satın alacaksanız, alacağınız koloninin en az 5 arılı çerçeve olmasına dikkat edin ve kovan hesabı ile değil çerçeve hesabıyla alın.

Uzaktan eğitim arıcılık eğitimi Eski kovanlar hastalık bulaştırabileceği için yeni kovan ile başlamanızı öneririz. Bununla birlikte zaman içinde kovan içindeki çeşitli problemlerin neler olabileceği ve bunların önlenmesi için gerekli yöntemleri öğrenmelisiniz.

Kendi sağlınızı da düşünerek, ve arıcılığı emniyet içinde yapabilmeniz için özellikle arıları kızdıran davranışların neler olduğunu bilmek ve önlemlerini almak gerekir. Arıcılıkta açık arazide çalışacağınızı göz önünde bulundurun. Arıcılık belli bir beden gücü gerektirir ve arıcılarda bel ağrısı ne yazık ki sık görülmektedir. Özellikle arı sokmasına karşı alerjisi olanların da bu işe başlamaları pek uygun değildir.

Arıcılığa başlamadan önce yörenize uygun arı ırkları hakkında bilgi edinin. Bütün arılar aynı şartlar altında aynı verim ve mutlulukta çalışmıyor. Bunun için orada uzun zamandır arıcılık yapanları bulabilir, onlarla sohbet edebilir, bilgi ve deneyimlerinden faydalanabilirsiniz.

Koloni ve kovanınızı almadan önce arıları koyacağınız yerin ballı ve polenli bitkiler yönünden ne durumda olduğu araştırmalısınız ki, arılarınız besinsiz kalmasın. Birçok deneyimli arıcı bile arılarını açlık yüzünden kaybedebiliyor.
Arıların kat ettikleri mesafe 5 km kuş uçuşu daire şeklinde düşünülerek, gidebilecekleri mesafede çiçeklerin açma zamanlarını gözlemleyebilirsiniz. Arıları koyacağınız arılığın rüzgar durumu da kontrol edilmeli, bulunduğunuz bölgenin diğer iklim şartları, yani, yağış ve nem durumu iyi araştırılmalıdır.

Arıların nektar ve polen dışındaki bir başka ihtiyacı da tıpkı insanların olduğu gibi temiz sudur. Bu ihtiyaçlarını karşılayacakları su kaynaklarının uzaklığı ve temizlik durumunun ne olduğunu araştırmayı unutmayın.

Arıcılık Eğitimi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Arıcılığı faal olarak yapan kişilerin katılarak eğitimlerden edindiği bilgilerle daha modern ve verimli üretim yaparak ekonomik bir girdi sağlarlar. Üniversite onaylı arıcılık sertifikası alarak arıcılık yaptığınızı belgeleyebilirsiniz.
Arıcılık sertifika programı sonunda alınacak üniversite onaylı sertifika ile arıcılığı meslek olarak yapabilirsiniz. Verilen teşviklerden yararlanabilirsiniz.

Arıcılık Eğitimi Sertifika Eğitimi Uzaktan Eğitim Olarak Nasıl Alınacak?

– Kayıt işlemlerini tamamlayan kursiyere kullanıcı adı ve şifreleri sms ve mail yoluyla gönderilir.
– Kullanıcı adı ve şifreniz ile uzaktan eğitim platformuna giriş yapılır.
– Eğitim videoları, ders dokümanları ve sınavınız sistemde karşınıza yüklü halde gelir.
– Eğitim süresi boyunca dilediğiniz saatte giriş yapıp dersleri izleyebilirsiniz.
– Eğitim süresi dolmadan en geç 1 gün önce online sınavınızı gerçekleştirip eğitiminizi tamamlamış olursunuz.

Arıcılık Eğitimi Sertifika Eğitim Süresi ve Şekli Nasıldır?

Arıcılık kursu sertifika eğitimi, uzaktan eğitim yöntemiyle internet ortamında verilmektedir. Online eğitimi 30 Gün sürmektedir. Eğitime ait ders videoları ve uyku danışmanlığı eğitimi pdf dokümanları uzaktan eğitim sistemine yüklenmiştir. Katılımcılar eğitim süresi içerisinde diledikleri gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler.

Eğitim Süresi: 30 Gün / 100 Saatlik Sertifika

Sınav Şekli ve Türü: Uzaktan eğitim sistemiyle, çoktan seçmeli test

Sertifika Sınav Hakkı: 5

Sertifika Sınavı Başarı Puanı: Minimum 50 puan

Belgelendirme: Kamu üniversitesi onaylı sertifika

Nasıl Detaylı Bilgi Alabilirim?

Online arıcılık eğitimi sertifika kursu hakkında eğitim danışmanlarından bilgi almak ve tüm sorularınıza cevap bulmak için Whatsapp ve iletişim numaramızdan iletişime geçebilir ya da Hemen Bilgi Al formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız en kısa süre de detaylı bilgi vermek için geri dönüş sağlayacaklardır. Online arıcılık sertifikası almak ve arıcılık kursu programına katılmak için kayıt formunu doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın