Bağlarbaşı Mahallesi, Atatürk Caddesi, Sakarya Sokak No: 35 Kat: 1 34844 Maltepe / İSTANBUL

Aile Danışmanlığı Sertifikası Alanlar

Aile Danışmanlığı Sertifikası Alanlar

Aile danışmanlığı sertifikası alanlar, sertifika alımından sonra açılacak kadrolara yerleşecekleri beklentisi içinde oldular. Geçtiğimiz yıllarda Aile hekimliğine benzer şekilde Aile Danışmanlığı uygulamasının başlayacağı , yaklaşık 30 bin civarında aile danışmanı kadrosu açılacağına ilişkin bilgiler dolandı. Özel eğitim kurumları ile üniversitelerin bir kısmı, Aile Danışmanlığı Sertifika Programları düzenlediler.

Kendilerine yol çizmeye çalışan, ek bir kariyer fırsatı yaratmak isteyen bir çok kişi, bedeli 3 bin ile 5 bin lira arasında değişen bu eğitimlere katıldılar. Aile Danışmanlığı Sertifikası alanlar ve bu programlara katılan katılımcıların algısı, sertifikayı elde ettiklerinde açılacak kadrolara yerleşme imkânı bulabilecekleri yönündeydi.

Aile Danışmanlığı sertifikası alanlar, bakanlığa ulaşmaya çalışarak kadroların ne zaman açılacağı hakkında bilgi almaya çalıştılar. Bakanlık yetkilileri tarafından yapılan açıklama ise  “- Aile Sosyal Destek Danışmanlığı kavramı 61. Hükümet Programında bir taahhüt olarak yer alan Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında istihdam edilmesi düşünülen personele karşılık gelmektedir. Aile Sosyal Destek Danışmanı da ASDEP kapsamında gerekirse hane hane dolaşarak, alanda mobil olarak çalışıp, birey ve ailelerin ihtiyaçlarını yerinde tespit edip, ilgili çözüm merciine ulaştıracak personel için üretilmiş bir kavram olmakla beraber halen bakanlığımız bünyesinde böyle bir unvan bulunmamaktadır.

2012 yılında yapılan Aile Sosyal Destek Programı Pilot Uygulama ve Araştırma Projesi göre planlandı. ASDEP kapsamında çalışacak personelin valilikler ve kaymakamlıklar bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarında istihdam edilmesi kararlaştırılmıştır. Söz konusu vakıflarda halen “Sosyal Yardım İnceleme Görevlisi” unvanıyla çalışan personelin, Aile Sosyal Destek Danışmanı olarak görev yapması ve kadroların ihtiyaca cevap verecek şekilde takviye edilmesi için alımlar yapılmış ve yapılmaktadır.

Aile Danışmanlığı Sertifikası Alanlar İçin Yönetmelik

Aile Danışmanlığı ise, ailenin gelişmesi ve güçlenmesi için bireylerinin katılımcı, üretken, kendine yeterli hale gelmesi ve sorun çözme kapasitelerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bireylere, çiftlere veya ailelere yönelik özel teknik ve stratejileri içeren hizmetleri yürütmek üzere gerçekleştirilen faaliyetlerdir. Sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi alanlarından birinde en az 4 yıllık lisans programlarından mezun olunmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu veya üniversitelerden alınmalıdır.  Bu programlar en az 300 saati teorik ve en az 30 saati süpervizyon eşliğinde olmak üzere 150 saati uygulamalı toplam 450 saatlik programlardır. Aile danışmanlığı alanında bu programı başarıyla tamamladıktan sonra sertifika alanların sahip olacakları unvana karşılık gelmektedir.

Unvanı elde edenler, çoğunluğu özel olarak faaliyet gösteren Aile Danışma Merkezleri’nde istihdam edilebilirler. Bakanlığımız bünyesinde de başta Aile Danışma Merkezleri’miz olmak üzere farklı birimlerimizde söz konusu şartları yerine getirerek, aile danışmanlığı eğitimine sahip olmuş personel bulunmaktadır. Bu eğitimden geçerek aile danışmanı unvanı elde etmiş personel, bu unvan herhangi bir kadroya karşılık gelmediği için diğer (psikolog, sosyolog vb.) kadro unvanları çerçevesinde istihdam edilmekte ve aile danışmanlıkları nedeniyle farklı bir kategoride değerlendirilmemektedirler.

Söz konusu personel aile danışmanı olarak işe alınmamış, işe alındıktan sonra kendi kişisel gelişim ihtiyaçları doğrultusunda aile danışmanı olmuşlardır. Aile danışmanı olarak şimdiye kadar bir alım yapılmamıştır ve bu doğrultuda bir planlama bulunmamaktadır. Dolayısıyla piyasada belirli bir ücret mukabilinde verilen sertifikaların bakanlığımıza eleman alımında herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.”

Aile Danışmanlığı Sertifikası Alanlara İş Fırsatları

Aile Danışmanlığı Sertifikası alanlar için aile danışmanlığı çok cazip bir kariyer fırsatı olarak karşımızda durmaktadır. Aile Danışmanlığı sertifikası alanlar öncelikle kariyer gelişimlerine katkıda bulunacak önemli bir adım attılar. Kamuda bu alanda kadro açılmasa da özel sektörde geniş iş imkânları bulunmaktadır. Aile Danışmanlığı Sertifikası Alanlar;

  • Özel Aile Danışmanlığı Merkezi Açılabilir
  • Özel Aile Danışmanlığı Merkezinde Çalışılabilir
  • Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğünde Çalışabilir
  • (SHÇEK) Bağlı Aile Danışmanlığı Merkezlerinde Çalışabilir
  • Özel Kurumlarda Aile Danışmanı Olarak  Çalışabilir
  • Bireysel Kliniklerde Çalışılabilir

Kamu Üniversitesi onaylı Türkiye’nin her yerinden katılabileceğiniz Aile Danışmanlığı sertifika Programına Katılarak sizlerde aile danışmanı olabilir kariyerinize önemli katkılar sağlayabilirsiniz

AİLE DANIŞMANLIĞI Sertifika Programına Katılmak ve Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Whatsapp ile Görüşmeyi Başlat