Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Aile Danışmanlığı Nedir?

Aile Danışmanlığı Nedir?

Aile danışmanı, Aile içinde yaşanabilecek duygusal ve zihinsel problemlerin çözümünü sağlamak amacı ile aileye danışmanlık hizmeti veren kişidir. Aileyi oluşturan bireylerin birbirleri ile olan ilişkilerine, yaşanan problemlere ve problemlerin çözümüne odaklanır. Aile danışmanlığı nedir? sorusunun yanıtını arayalım.

Aile danışmanlığı sadece aile bireylerine sunulan bir hizmettir. Ailede bulunan tüm bireyler çalışmaların içerisine katılır. Ailede çatışma konularının tespit edilmesine yardımcı olur. Tespit edilen sorunların çözümü adına aile bireylerine farkındalık kazandırır.

Aile danışmanı çözüm sürecinde aileyi bir bütün olarak ele alır. Yaşanan sorun bireysel gibi gözükse de tüm aileyi etkileyeceğini bilir. Aile üyeleri ile iyi iletişim kurar ve iş birliği içerisinde çözümler bulmaya çalışır.

Aile Danışmanlığı Kimler Olabilir?

Aile danışmanlığı nedir? Herkes aile danışmanı olabilir mi? Herkes aile danışmanı olamaz. Aile danışmanı olmak için ilgili bölümlerden lisans programlarını tamamlamak ve sertifika sahibi olmak gerekir.

Aile danışmanı olmak isteyenlerin, Sosyal hizmet, psikoloji sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi alanlarından birinde en az dört yıllık lisans programlarından mezun durumunda bulunmaları gerekir.

Daha sonra Millî Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu veya üniversitelerden, biri tarafından uygun görülen en az üç yüz saati teorik ve en az otuz saati gözetmen eşliğinde olmak üzere yüz elli saati uygulamalı toplam dört yüz elli saatlik aile danışmanlığı alanında bir eğitim programını başarıyla tamamlamaları ve sertifika almaları gerekir. Aile danışmanlığı sertifikası alanlar ile danışmanı unvanı alırlar ve aile danışmanı olarak çalışabilirler.

Aile Danışmanlığı Neler Yapar?

Aile danışmanlığı nedir? Aile danışmanlığı, aile ve aile fertlerinin arasındaki ilişkiler, evlilik, ayrılık, boşanma gibi yaşanan sorunlarda sorunların üstesinden gelinmesine yardımcı olan bir danışmanlık hizmetidir.

Aile danışmanlığı hizmetinde önceliği, eşler arasında veya ailenin çevresi ile yaşadıkları ilişkilere dayalı sorunlar, çocukların bakımı ve yaşam dönemlerinde yaşanan yaşam düzenlemeleri gibi konular oluşturmaktadır. Ailenin yaşam kalitesini etkileyen, sağlık, ekonomi, beslenme gibi yaşamsal konularda aile danışmanlığı hizmeti kapsamındadır.

Aile Danışmanı Ne Kadar Maaş Alıyor?

Aile danışmanları ne kadar kazanıyor? Diye meraka edebilirsiniz. Aile danışmanı maaşları çalışılan kuruma, mesleki tecrübeye ve çalışma yılına göre farklılıklar göstermektedir. Aile danışmanlığı maaşı en az asgari ücret düzeyinde başlangıç gösterir çalışılan kurumun döner sermayesi gibi gelirlerle artış gösterir.

Aile Danışmanı Nerede Çalışır?

Aile danışmanlığı nedir? Aile danışmanı nerelerde çalışabilir? Aile danışmanı çalışma alanlarından bazıları aşağıdaki gibidir.

– Kadın ve aile sağlığı merkezleri

– Rehabilitasyon merkezleri

– Psikolojik danışmanlık merkezleri

– Belediyeler

– Aile mahkemeleri

Aile danışmanlığı nedir, kimler olabilir, ne iş yapar sorularının yanıtlarını yazımızda detaylı olarak sizlerle paylaştık.

Aile Danışmanlığı sertifika programına katılarak sizde aile danışmanı olabilirsiniz. Yeni bir meslek sahibi olabilirsiniz. Aile danışmanlığı eğitimi uzaktan online eğitim şeklinde yapılmakta olup eğitim sonunda e devletten sorgulanabilen devlet üniversitesi onaylı aile danışmanlığı sertifikası sahibi olabilirsiniz.

Aile danışmanlığı sertifika programına katılmak için kayıt formunu hemen doldurabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için Whatsapp ve iletişim bilgilerimizden eğitim danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın