Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Aile Danışmanlığı Eğitimi Nedir?

Aile Danışmanlığı Eğitimi Nedir?

Aile Danışmanlığı eğitimi nedir? Aile danışmanlığı eğitimi ile katılımcılara, aile danışmanlığının tekniklerini bilimsel bir çerçevede aktarmak amaçlanır. Aile ve aile fertlerinin yaşam kalitesini artırmayı sağlayacak çalışmalar için temel aile danışmanlığı kuramlarına ve nasıl müdahale edileceğine ilişkin becerile kazanmalarını sağlamak hedeflenir.

Aile danışmanlığının amacı, ailenin yaşadığı sorunlara çözüm üretmek ve aile bireyleri arasındaki iletişimi güçlendirecek, belirgin ve esnek sınırlar çizebilmelerini kolaylaştıracak yeni beceriler kazandırmaktır. Ailede bireylerinin yaşadığı sorunun etkisi sadece bireyi etkilemez tüm aileyi etkiler. Aile danışmanı sorun çözümü sürecinde ailenin tüm üyelerinin belirleyici rol taşıdığını bilir.

Aile Danışmanlığı Sertifikası Kimler Alabilir?

Aile danışmanlığı eğitimi kimler alabilir? Resmî Gazete’ de 04.09.2012 tarihinde yayınlanan yönetmeliğe göre aile danışmanlığı eğitimi alacak kişiler; Tıp, Hemşirelik, Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Sosyoloji, Sosyal Hizmetler, Çocuk Gelişimi alanlarından en az birinden en az lisans mezunu olanlardır.

Belirtilen bölümlerden mezun olanlar, Millî Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu veya üniversitelerden, biri tarafından uygun görülen en az üç yüz saati teorik ve en az otuz saati süpervizyon eşliğinde olmak üzere yüz elli saati uygulamalı toplam dört yüz elli saatlik aile danışmanlığı alanında bir eğitim programını başarıyla tamamladıktan sonra sertifika alanlar, aile danışmanı unvanı alabilir.

Ayrıca sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi lisans programlarını tamamladıktan sonra aile danışmanlığı alanında yüksek lisans veya doktora eğitimini tamamlamış olanlar aile danışmanı sayılır ve ayrıca bunlardan merkezlerde çalışmak için sertifika istenmez.

Aile Danışmanlığı Eğitimi Nasıl Gerçekleşmektedir?

Aile danışmanlığı sertifika programına katılmak için kayıt formunu dolduran katılımcılara, eğitim danışmanları en kısa sürede arayarak detaylı bilgilendirme yapar ve kayıt işlemlerini tamamlar.

Eğitim danışmanları sizlere Whatsapp veya mail gibi iletişim kanallarından bir kullanıcı adı ve şifre iletir. Siz bu bilgilerle eğitim sistemine giriş yaparak size tanımlanan 480 saatlik teorik ve uygulamalı eğitimi tamamlarsınız. Sistemde tanımlanan tüm dokümanları bilgisayarınıza indirip derslerle birlikte çalışmaya başlanmalıdır. Eğitimler alanında uzman deneyimli eğitmenler tarafından hazırlanmıştır.

Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Onayı Nereden Olmalıdır?

Eğitim sonunda alınacak aile danışmanlığı sertifikası katılacağınız kuruma göre Milli eğitim bakanlığı veya Üniversite onaylı olabilmektedir. Sertifikanın MEB veya üniversite onaylı olmasının hiçbir önemi ve önceliği yoktur. Geçerlilik ve kullanım alanları aynıdır. MEB veya Üniversiten alınacak sertifika ile aile danışmanlığı merkezi açabilir, aile danışmanlığı yapabilirsiniz.

Aile danışmanlığı sertifika programına katılarak e devletten sorgulanabilen üniversite onaylı aile danışmanlığı sertifikası sahibi olabilirsiniz. Eğitim detaylarını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Aile Danışmanlığı Eğitimi Kaç Ay Sürer?

Alanında uzman tecrübeli eğitmenler tarafından hazırlanan 480 saatlik aile danışmanlığı eğitimi 4 ay sürmektedir. Eğitim sunum dokümanlar ve ders videolarından oluşmaktadır.

Aile Danışmanı Hangi Eğitimleri Almalı?

Aile danışmanı olabilmek için,

  • Üniversitelerin Tıp, Hemşirelik, Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Sosyoloji, Sosyal Hizmetler, Çocuk Gelişimi bölümlerinden herhangi birinden lisans düzeyinde eğitim almalı ve mezun olmalıdır.
  • MEB’e veya üniversiteler tarafından düzenlenen aile danışmanlığı eğitimi almalıdır. Eğitimi ve sınavı başarı ile tamamlandıktan sonra aile danışmanlığı sertifikası alınmalıdır. Bu sertifika ile aile danışmanı olarak aile danışmanlığı yapabilirsiniz.
  • İlgili bölümlerden mezun olanlar aile danışmanlığı ile ilgili yüksek lisans ve doktora programlarını da tamamlayarak aile danışmanı olabilirler.

Aile Danışmanlığı Çalışma Alanları Nelerdir?

Aile Danışmanları; Aile Danışma Merkezlerinde, Belediyelerin aile danışmanlık merkezlerinde, Resmi ve özel kurumlarda alan değişikliği yapmada, Psikolojik danışmanlık merkezlerinde, Sivil toplum kuruluşlarında (dernek, vakıf vb.) Özel hastanelerde talep üzerine çalışabilir, Ayrıca Kendi Aile Danışmanlık Merkezlerini açabilirler.

Aile Danışmanlığı Eğitimi Veren Üniversiteler

Aile danışmanlığı sertifikası veren üniversiteler devlet ve özel üniversitelerdir. Aile danışmanlığı eğitimi veren üniversiteler, üniversite onaylı sertifikalar vermektedir. Alınacak üniversite onaylı sertifika ile aile danışman merkezini açabilirsiniz. Ayrıca aile danışmanı unvanı ile kurum ve kuruluşlarda aile danışmanlığı yapabilirsiniz.

Online Aile Danışmanlığı Eğitimi

Aile danışmanlığı eğitimi, uzaktan online eğitim şeklinde ya da örgün olarak yapılmaktadır. Uzaktan eğitim aile danışmanlığı eğitimi programlarına katılarak, aile danışmanlığı sertifikası alabilirsiniz. Aile danışmanlığı eğitimi Ankara, İzmir, İstanbul ve Türkiye’nin her yerinden zaman ve mekâna bağlı kalmadan katılacağınız bir programdır.

Aile Danışmanlığı Eğitimi Nereden Alınmalı?

Aile Danışmanlığı eğitimi nedir? Aile danışmanlığı eğitimi nereden alınır? Aile danışmanlığı eğitimi Millî Eğitim Bakanlığı, Üniversiteler ve bağlı kurumlardan alınır.

Aile Danışmanlığı Sertifika Programına katılmak için kayıt formunu doldurabilirsiniz. Eğitim hakkında detaylı bilgi almak için hemen bilgi al formunu doldurabilirsiniz. 

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın