Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Aile Danışmanı Nedir, Ne İş Yapar ve Nasıl Olunur?

Aile Danışmanı Nedir, Ne İş Yapar ve Nasıl Olunur?

Aile içinde yaşanan çeşitli sorunların artması ile birlikte aile danışmanlığı önemi artan bir meslek haline gelmiştir. Ele aldığı konular ve görevler nedeni ile çok ilgi gören meslekler içerisinde yer almaktadır. Peki aile danışmanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Aile danışmanı olma şartları, maaşları ve iş imkanları nelerdir?

Kamu ve özel kurumlarda çalışma imkânı olan aile danışmanı, belirli eğitim süreçleri geçirilerek kazanılan bir meslektir. Çalışma alanlarının geniş olması, saygı görülen bir meslek olması nedeni ile pek çok kişinin ilgisini çekmektedir.

 Aile Danışmanı Nedir?

Aile içindeki bireylerin ve evli çiftlerin aralarındaki duygusal ve zihinsel sorunların çözümünü sağlamak adına görev yapan kişilere aile danışmanı denir. Bireysel olarak yapılmaktadır. Günümüzde artan aile içi sorunlar ve problemler nedeni ile ilgi duyulan önemli mesleklerden biri olarak ortaya çıkmaktadır.

 Aile Danışmanı Ne İş Yapar?

Aile bireylerinin ve evli çiftlerin birbirleri ile yaşadığı sorunlara çözüm üretmek aile danışmanının yaptığı işlerdir. Bireyler arasında yaşanan duygusal ve zihinsel problemlerin çözümü adına aile danışmanı destek verir. Aldığı eğitim sayesinde sorunlara aşamalı olarak yaklaşır, kişileri dinler, sorunları tespit eder ve buna bağlı olarak çözüm adına farklı yöntemler geliştirir.

Aile Danışmanı Nerede Çalışır?

Aile danışmanları, kamu veya özel sektörde çalışabilmektedir. Aile danışmanı çalışma alanları şu şekildedir.

 • Aile danışmanlığı merkezi açılabilir.
 • Aile danışmanı olarak aile danışmanlığı merkezlerinde çalışılabilir.
 • Kurumlarda yer alan aile danışmanlığı birimlerinde görev yapabilirler.
 • Aile ve Çocuk Mahkemelerinde bilirkişi olarak çalışılabilir.
 • Özel okullarda aile danışmanlığı hizmeti verebilir.
 • Kreşlerde danışmanlık yapılabilir.
 • Çocuk Esirgeme Kurumu ve Kızılay’da hizmet verilebilir.
 • Belediyelerde aile danışmanlığı hizmeti verilebilir.

Aile Danışmanı Nasıl Olunur?

Aile danışmanı nedir? Kimler aile danışmanı olabilir? Aile danışmanı olmak için öncelikle üniversitelerin belirli bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olmak gerekmektedir. Bunlar yönetmelik gereği, psikoloji, sosyal hizmet, sosyoloji, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, hemşirelik, tıp, çocuk gelişimi bölümleridir.

 • Bu bölümlerden mezun olanlar MEB’e veya Üniversiteye bağlı kurumlar tarafından düzenlenen aile danışmanlığı eğitimi programlarına katılmaları gerekmektedir. Eğitim sonunda alınacak aile danışmanlığı sertifikası ile aile danışmanı unvanı alırlar.
 • Bu bölüm mezunları aile danışmanlığı eğitimine katılmadan aile danışmanlığı ile ilgili yüksek lisans ve doktora programlarını tamamlayarak da aile danışmanı olabilirler.

 Aile Danışmanı Olmanın Şartları Nelerdir?

Aile danışmanı nedir, nasıl olunur? Aile danışmanı olmak için öncelikle üniversitelerin psikoloji, sosyal hizmet, sosyoloji, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, hemşirelik, tıp, çocuk gelişimi bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olmaları gerekir.

Bu bölümlerden mezun olanlar ile danışmanlığı kursu düzenleyen kurumların eğitimlerini katılır. Eğitimi başarı ile tamamlayarak alacağı sertifika ile aile danışmanı olarak çalışır.

Aile danışmanı olacak kişilerin ayrıca belli başlı bazı niteliklere sahip olması da gerekmektedir.

 • Etkili bir iletişim becerisine sahip olması gerekir.
 • Problemlere akılcı çözümle üretecek kapasiteye sahip olması gerekir.
 • İkna becerisi yüksek olmalıdır.
 • Meslekin gerektirdiği ahlak ve etiğine uygun davranışlar sergilemelidir.
 • Gözlem yeteneği yüksek olmalıdır.
 • Sorunlara karşı hızlı ve etkin yaklaşımlar geliştirme becerisine sahip olmalıdır.

Herkes Aile Danışmanı Olabilir mi?

Aile danışmanı olmak isteyenler öncelikle üniversitelerin psikoloji, sosyal hizmet, sosyoloji, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, hemşirelik, tıp, çocuk gelişimi bölümleri okumaları ve lisans düzeyinde bitirmeleri gerekir.  Bu bölümlerden mezun olanlar ile danışmanlığı kurslarına katılarak aile danışmanlığı sertifikası almaları gerekir. Bu sertifika ile aile danışmanı olarak aile danışmanlığı yapabilirler. Bu aşamaları yerine getiren ve bu şartları sağlayan herkes aile danışmanı olabilir. Aile danışmanı nedir?

 Aile Danışmanı Görevleri Nelerdir?

Aile ile bir araya gelen aile danışmanı, yapılan karşılıklı görüşmeler kapsamında ortaya çıkmış problemlerin çözümü adına bazı görevler üstlenir. Bunlar;

 • Aile bireyleri ile görüşerek sorunları tespit edip ortaya çıkarmak ve toparlamak.
 • Aile bireyleri hakkında bilgi toplamak.
 • Danışanlarına, boşanma, ayrılık, ev yönetimi, çocuk yetiştirme ve finansal problemler konusunda bilgi sağlamak.

Aile Danışmanı Ne Kadar Maaş Alıyor?

Aile danışmanı maaşları kamu kuruluşları ve özel sektöre göre farklılıklar gösterebilmektedir. Genel olarak aylık en az asgari ücret seviyesinde maaş alır. Aile danışmanı maaşı, mesleki tecrübe, çalışma yılı gibi etkenlerin etkisi ile artış gösterir. Aile danışmanı nedir?

Alanında uzman deneyimli eğitmenler tarafından hazırlanan aile danışmanlığı sertifika programına katılarak e devlette sorgulanabilen üniversite onaylı aile danışmanlığı sertifikası alabilirsiniz. Eğitime katılmak ve sertifika almak için kayıt formunu doldurabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için whatsapp ve iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir veya hemen bilgi al formunu doldurabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın