Zeka ve Akıl Oyunları Görsel Hafızayı Geliştirir mi?

Zeka ve Akıl Oyunları Görsel Hafızayı Geliştirir mi?

 

Oyun; çocuğa öğretemeyeceğimiz konuları, kendi deneyimleriyle öğrenmesi için en uygun araçtır. Çocuk oyun esnasında duygu ve düşüncelerini açar. Deneme yanılma yolu ile problemlere çözüm getirmeyi ve belirli riskleri göze alma deneyimi kazanır.

Kainattaki daha fazla bağlantıya sahip olan ve ne düşündüğümüze, ne hissettiğimize, nasıl hareket edeceğimize kısacası bütün işlevlerinize yön veren beynimiz bilinenin aksine sürekli hareket halindedir. Bu hareketin pozitif yönde ilerleyebilmesi için devamlı onu harekete geçirici faaliyetler içinde bulunmak gerekmektedir. Bu faaliyetler içerisinde en kolay ve en zevklilerinden olan zeka oyunlarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bu zeka oyunlarından ilki görsel hafızayı geliştirmeye yönelik olandır. Sağ beyin yarım küresinin işlevlerinden olan görsel hafıza hayatımızı kolaylaştıran ve bizi diğerlerinden farklı kılan önemli özelliklerden bir tanesidir.

 

Sağ Beyin İçin Colorful

Dikkat, akıl yürütme ve özellikle görsel hafızayı geliştirmeye yarayan bir zeka oyunu olan colorful/colour code kolaydan zora doğru giden tam 100 problemden oluşmaktadır. Kutu içinde verilen ve farklı görsel şekillerden oluşan görev parçalarını üst üste koyarak bizden istenen problemi çözmek, üzerine kurgulanmış bir sistemden oluşmaktadır. Beş yaşından itibaren bütün yaş seviyelerinden uygulanabilen bu zekâ oyunu ile görsel hafızanın yanı sıra üç boyutlu algılama becerilerine de ciddi katkı sağlayacaktır. 18 adet farklı parça vasıtası ile bizden istenen problemleri çözmeye çalışacağız. Problemleri çözerken dikkat etmemiz gereken önemli hususlar bulunmaktadır.

Öncelikli olarak şekilleri, sonra renkleri ve en sonunda asıl objeyi oluşturmaya çalışacağız.

 
Fotoğraf Hafızası için Camouflage

Bir diğer görsel hafıza materyalimiz de camouflage oyunudur. Başta Ingiltere, ABD, Kanada gibi birçok ülkede ödüller alan camouflage oyunu görsel hafıza ile birlikte problem çözme becerilerini de çok fazla geliştiren oyunlardan bir tanesidir. 48 görev kartından oluşan ve kolaydan zora doğru giden bu oyunu da beş yaşında itibaren bütün yaş gruplarında rahatlıkla kullanabiliriz. Başlangıç seviyesinde bazı ipuçları veren oyunumuzda kutup ayılarını buzullara, balıkları ise okyanusa gelecek şekilde kurgulama yapmalıyız. Eskimolar üzerine herhangi bir figür gelmemeli. Problem çözme ve mantığı da içinde barındıran bu oyun sizi epey zorlayacaktır ama kurgu ve zihnî hazırlığınız iyi olursa işiniz biraz daha kolay olacaktır. Misal, buzullar fazla ise önce kutup ayılarını sonra balıkları yerleştirmeye çalışınız. Eğer ki okyanus fazla ise başlamanız gereken yer kesinlikle balıklar olmalı.

 

Uzaktan Eğitim Teknoloji ile Kamu Üniversitesi Onaylı, Özel Kurumlarda, MEB ve Halk Eğitim Merkezlerinde Geçerli ” ZEKA VE AKIL OYUNLARI EĞİTMEN EĞİTİMİ ” Sertifikası Almak İster misiniz?

 

ZEKA VE AKIL OYUNLARI SERTİFİKA PROGRAMI HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

12 yaş zeka geliştirici oyunlar oyna, 12 yaş zeka oyunları oyna, 18 yaşından büyükler için oyunlar, 4 yaş zeka geliştirici oyunlar oyna, 6-12 Yaş ve Üstü Çocuklar İçin Zeka Geliştiren Oyunlar, 7 8 yaş zeka geliştirici oyunlar, 7 yaş zeka geliştirici oyunlar, 8 yaş zeka oyunları matematik, 9-12 Yaş ve Üstü Çocuklar İçin Zeka Geliştiren Oyunlar, büyükler için zeka geliştirici oyunlar, Çocukların Hafıza ve Zekasını Geliştiren Oyunlar, çocuk zeka geliştirici oyunlar indir, dünyanın en iyi zeka oyunu, En İyi Zekâ Oyunları, En Yeni Zeka Oyunları, En Zor Zeka Oyunları, evde kağıtla oynanan oyunlar, hafıza oyunları oyna, Hafıza Oyunu Eşini Bul, Hafıza Oyunları Büyükler İçin, yetişkin hafıza oyunları, yetişkinler için evde oynanabilecek oyunlar, zeka geliştiren bilgisayar oyunları, Zeka Geliştiren Oyunlar Oyuncaklar
error: Content is protected !!