İşaret Dili Bilenler Memur Olabilir mi?

İşaret Dili Bilenler Memur Olabilir mi

Ülkemizde işitme engelli bireylerin en büyük problemi iletişimdir. İşaret Dili bilenler, işitme engellilere yardım etmek amacıyla hastane,mahkeme ve kamu kurum ve kuruluşları gibi kapalı ve hareketli ortamlarda diğer insanlarla sürekli iletişim halinde çalışırlar. Ayrıca işitme engellinin ihtiyacından kaynaklı olarak çalışma zamanı değişmekle birlikte tam zamanlı, yarı zamanlı ve hafta sonu da çalışabilirler.

Çalışma hayatında işitme engellilerin daha aktif rol alması, bu durumdaki 3.5 milyon kişiyi dikkate alan şirketleri ve kamu kurumlarını harekete geçirdi. Şirketler vezneden müşteri temsilciliğine kadar çeşitli birimlerde ‘işaret dili’ bilen elemana yöneldi

Memur Alımlarında İşaret dili bilenler atandı ve çalışmaya başladı.İşte Bu Kurumlardan Bazıları

 

1- AİLE ve SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI MEMUR ALIMLARI

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı son yıllarda yapmış olduğu sınavlar ile İşaret Dili Tercümanı almaktadır.

belirtilen şart aşağıdaki gibidir

 

-Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı İşaret Dili Tercümanlığı sertifikası sahibi olmak.

 

Aile Bakanlığı Örnek alım İlanları;

 

SÖZLEŞMELİ PERSONEL SINAV DUYURUSU

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası hükmü uyarınca, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı” Merkez ve Taşra Teşkilatında bulunan birimlerde görev yapmak üzere mesleki uygulama sınavı ile 75 adet (ekli listede belirtilen illere) sözleşmeli personel alınacaktır.)

 

Aile Bakanlığı İşaret Dili Tercümanı alım ilanı

 

2- KAMU HASTANELERİ KURUMU PERSONEL ALIMI

 

TÜRKİYE Kamu Hastaneleri Kurumu, engelli vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmasını kolaylaştırmak için, Kurum tarafından hastanelere gönderilen ‘Engelli bireylere yönelik sağlık tesisleri denetleme formu’nda hastanelerin alması gereken önlemler sıralandı.

 

3- ADLİYELERDE BİLİRKİŞİ OLARAK GÖREV ALMA

 

Adliyelerde işitme engelli vatandaşlar ile iletişim kurabilmek ve sorunları çözmek için bilirkişilere ihtiyaç duymaktadır.İşaret dili Sertifikası alarak bilirkişi olarak görev yapabilirsiniz

 

İŞARET DİLİ TEMEL EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ ALMAK  İÇİN TIKLAYINIZ

error: Content is protected !!