Eğitim Koçu Nedir?, Ne İş Yapar ve Faydası Nelerdir?

egitim-kocu-nedir-ne-is-yapar-ve-faydasi-nelerdir-gri-danismanlik

 

Eğitim koçu nedir, ne iş yapar ve faydası nelerdir? Son zamanlarda sıkça duyulan bu koçluk kavramı bir bakıma psikiyatrinin devamı ya da bir alt kolu şeklinde yorumlanabilir. Yani anlaşılacağı üzere bir bilim dalı da denilebilir. Bu bilim dalının farklı kolları bulunmaktadır ve bunlardan biri eğitim koçluğudur. Peki, eğitim koçu nasıl bir görev üstlenir?

Bireylerin; okul, iş, çalışma ve yüksek kariyer yapma alanlarında onlara yardımcı olan bir hoca olarak tanımlamak mümkündür eğitim koçlarını. Eğitim koçları kişiye işine yarayacak bilgileri ve çözüm önerileri sunar. Koçlar çözüm önerilerini seanslar halinde psikologluk sistemine benzer şekilde sorunları veya bilgi almak istedikleri konuları dinleyerek sunarlar. Hizmeti alan kişi ile hizmeti veren koç arasında özel bir bilgi alışverişi ve paylaşım ilişkisi ortaya çıkar. Bu ilişki ise sorunları çözmekte büyük bir rol oynamaktadır. Çözüme daha çabuk ve en verimli şekilde ulaşılmasını sağlar.

Eğitim koçluğu hizmetini verecek olan kişinin talep doğrultusunda bilgi ve birikime sahip olması gerekmektedir. Örneğin yüksek lisans yapma hazırlığında olan bir bireye eğitim koçluğu yapacak olan kişinin daha önce yüksek lisans yapmış ve hatta aynı alanda yapmış olması oldukça önemli olacağı gibi hizmeti talep eden kişinin daha başarılı olmasını sağlayacağı da aşikârdır.

Eğitim koçlarının amacı hizmeti isteyen kişinin sadece sorunlarına çözüm aramak ya da sorularını cevaplamak değil aynı zamanda kaliteli bir birey olmalarıdır. Verdikleri bilgi ve sundukları çözüm aslında doğrudan hayatlarını etkileyecek önerilerdir.

Ülkemizde birçok kurum eğitim koçluğu hizmeti vermektedir. Bir eğitim koçu seçerken bilgi dağarcığına ve o alandaki tecrübelerine göre seçim yapmak en iyisi olacaktır. Çünkü güzel bir gelecek ve iyi bir kariyer sağlam bilgi ve tecrübeden geçmektedir.

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU VE EĞİTİM DANIŞMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMLARI HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

error: Content is protected !!