Aile; Değer Ve Güven Duygusu Üzerine Bina Edilir

 

Aile; Değer Ve Güven Duygusu Üzerine Bina Edilir

 

Üyelerin sevgi ve ile ördüğü bir kanaviçedir aile. Belli bir sistemin olduğu yerdir.   Kendine has bir geleneğin temsil edildiği mekândır. Bu sevgi mekânı aile bireylerinin güven ve değer anlayışlarıyla ayrı bir derinlik kazanır. Yapılan saha çalışmaları, aile bireylerin bu iki önemli unsuru referans almadıkları zaman ailede birtakım sıkıntıların ve problemlerin gelişmeye başladığını göstermiştir. Öyleyse aile bu temel gereksinimlerin farkında olmalı ve bunları yerine getirmek için ciddi bir gayret göstermelidir. Yoksa bir araya gelen insanların oluşturduğu sadece fiziki ve mekânsal bir birliktelik olur. Yani sevgi, güven ve değerlerin hâkim olmadığı karşılıklı anlayışın gelişmediği ve nezaket ve nezahetin sergilenmediği sıradan bir birliktelik haline gelir. Duyguların matlaştığı, iletişimin sunileştiği değerlerin değersizleştiği sıradan bir yer halini alır. Böyle bir yeri aile olarak lanse etmek mümkün olmayacaktır.

Dolayısıyla değerli olma, ailenin en önemli ve temel ihtiyacıdır. Öncelikle eşler birbirlerine değer vermelidir. Çünkü eşler birbirleri için özeldir. Aile saadetinin uzun süre devam etmesi eşlerin birbirlerine verdiği değerle paralellik gösterir. Eşler birbirlerine değer verdikçe o hanede mutluluk esintileri artarak devam eder. Değersizleşme iletişimi mecazileştirir. Eşlerin birbirlerine verdiği değer oranında, çocuklarını da aynı keyfiyette değerli görmelidir. Evden uzaklaşan, sokağı eve tercih eden bireylerin, genelde kendilerine evde herhangi bir değer verilmediğini ifade ederler. Çocuğunuz Cenabı Allah’ın size bahşettiği en nazenin ve benzersiz sanattır. Bu sanata kadrince değer verin. Değersizlik insanın kaçtığı bir duygudur. İnsan kendini değersiz gördüğü her ortamdan uzaklaşır.

Değer verme ne demektir? Biz çocuğa nasıl değer verebiliriz? Bunun bir defa netleştirilmesi gerekir. Birincisi: O, ailenin meyvesi olduğu için değerlidir. Aileye canlılık, neşe ve huzur getirdiği için değerlidir. İkincisi: Çocuğunuzu tanıyın değerlerinin farkında olun. Değerlerine değer verin. Onları önemseyin. Onun değerleriyle zıtlaşmayın. Değerlerinin ne olduğunu beraber açığa çıkarın. Mesela çocuğunuz için birinci öncelik yardımseverlikse sizde buna öncelik verin. Çocuğunuzla birlikte bir takım basit dahi olsa bu tür çalışmaları ara sıra yapın ve bunu paylaşın. O zaman çocuk kendisini gerçekten de seven onu düşünen bir ailesi olduğunu düşündükçe içsel bir rahatlama ve mutluluk yaşayacaktır. Bu aileden bir an olsun ayrılmayı düşünmeyecektir. Kendisine değer veren ailesini üzmemek için kabiliyet ve yeteneklerini sergilemeye ciddi çaba gösterecektir

Diğer bir husus ise güven duygusu.  Bu duygu, aileyi tesis eden önemli bir olgudur. Güvenin devamı adına aile fertleri çaba göstermelidir. Bireyler birbirlerine itimat ettikleri sürece aile fertleri daha rahat bir şekilde hareket ederler. Güvenin olduğu yerde suçlamalar olmaz. Aile fertleri birbirlerine “acaba”larla yaklaşmaz. Zihninde soru işaretleri barındırmaz. Sürekli eşini ve çocuğunu bıktırasıya kontrol etmez. Eşi eve ilk geldiğinde kontrol edici sorular yöneltmez. Çünkü güvenin esas olduğu yerde bu davranış gerçekleşmez. Dağılan ailelerde güvenin esas olmadığını, duygu, düşünce ve eylemde suizannın hüküm sürdüğünü görüyoruz. Öyleyse evinizin cennetten bir köşe, evde yaşanılanların cennetten bir an olması muradındaysanız her daim sevgi ekseninde güven ve değer mecrasında davranışlar sergilemeliyiz.

 

AİLE DANIŞMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMLARI

HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

meb onaylı aile danışmanlığı, m.e.b. aile danışmanlığı kursu, aile danışmanlığı sertifika programı, aile danışmanlığı kursu, aile danışmanlığı sertifika programı, aile danışmanlığı sertifika programı, aile danışmanlığı, aile danışmanlığı kursu ankara, aile danışmalığı eğitimi, aile danışmanlığı sertifikası ankara, meb aile danışmanlığı 2016, istanbul, ankara aile danışmanlığı, meb onaylı aile danışmanlığı eğitimi, aile danışmanlığı belgesi, kurs, sertifika, eğitim, aile danışman sertifikası, meb onaylı aile danışmanı, aile danışmanlığı ve meslek elemanı sertifika programı, aile danışmanlığı sertifikası uzaktan eğitim, aile danışmanlığı sertifikası istanbul, aile danışmanlığı sertifikası ne işe yarar, aile danışmanlığı sertifikası uzaktan eğitim veren üniversiteler, aile danışmanlığı maaş, aile danışmanlığı sertifikası kimler alabilir, aile danışmanlığı sertifikası veren devlet üniversiteleri, aile danışmanlığı sertifikası alanlar, istanbul’da aile danışmanlığı sertifikası veren üniversiteler, aile danışmanlığı sertifikası veren devlet üniversiteleri, aile danışmanlığı sertifikası veren üniversiteler uzaktan eğitim, aile danışmanlığı sertifika programı uzaktan eğitim, aile danışmanlığı maaş, aile danışmanlığı sertifikası ne işe yarar, aile danışmanlığı nedir, marmara üniversitesi aile danışmanlığı

error: Content is protected !!